Na sejmiku w Kętach miejscowa szlachta podpisała akt przystąpienia do konfederacji barskiej. W latach 1768–1770 miasto przechodziło kolejno w ręce konfederatów i Rosjan, którzy w pewnym momencie dokonali najścia na klasztor reformatów. W wyniku pierwszego rozbioru Kęty stały się częścią Cesarstwa Austrii.
Wideo do serialu Wielka woda
- W 1805 r., w czasie wojen napoleońskich, przechodziły tędy wojska rosyjskie, w 1813 r.
- “Wielka fala powodziowa zbliża się do Wrocławia.
- Populacja miasta zwiększyła się do około 7000 osób.
Dwudziestoletni okres polskiej niepodległości był w Kętach czasem rozwoju, który wyrażał się przede wszystkim powstaniem dużej ilości prywatnych firm i przedsiębiorstw produkcyjnych. Kęty liczyły 5791 mieszkańców, w tym 329 narodowości żydowskiej, a do 1938 r. Populacja miasta zwiększyła się do około 7000 osób. Przeprowadzono renowację kościoła i klasztoru reformatów, w 1930 r.
Tomasz Schuchardt
Przypomnijmy, że w serialu “Wielka woda” politycy, m.in. Wojewoda wrocławski, postanawiają podjąć decyzję o wysadzeniu wałów powodziowych na Odrze na wysokości wsi Kęty. Stolica Dolnego Śląska była największym miastem dotkniętym przez tę tragedię. Mieszkańcy okolicznych miejscowości – głównie Jeszkowic i Łanów – nie pozwolili na wysadzenie wałów przeciwpowodziowych, które uratowałyby miasto, ale spowodowały zalanie ich własnego dobytku. W serialu “Wielka Woda” mamy jednak do czynienia z innym miejscem, w którym mieszkańcy stawiali “opór”. W rzeczywistości takie miejsce nie istnieje.
Informacja o działalności Urzędu
Społeczność kęckich Żydów zwiększyła się do 330 osób w czasach po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Podlegali oni administracyjnie gminie wyznaniowej w Białej – Lipniku. Krakowskiej 2 i której budynek istnieje do dzisiaj.
Spowodowało to zamieszki między ludźmi broniącymi swojej miejscowości a policją. Na jednej akcji nie skończyło się. Sam wojewoda wrocławski przyjechał na miejsce, lecz również i on nie zdołał przekonać mieszkańców. Politycy nie poddawali się i robili wszystko, aby nie doszło 24Option Broker Recenzja: Warunki handlowe do zalania Wrocławia, kosztem Łanów. Akcję wysadzenia wałów w Łanach postanowiono przeprowadzić z helikopterów, lecz ładunki okazały się za małe, aby je rozsadzić. Premier Włodzimierz Cimoszewicz podpisał weksle in blanco, mające zadośćuczynić stratom po zniszczeniu wsi.
Premiera 6-odcinkowego serialu na platformie Netflix odbędzie się 6 października 2022 r. Użytkownicy platformy tego dnia od razu będą mogli obejrzeć wszystkie odcinki produkcji. Koszt miesięcznego abonamentu w serwisie waha się od od 29 zł do 60 zł w zależności od jakości streamingu. W filmie pojawiają się też inne fikcyjne miejscowości jak Gierżoniów, gdzie tuż przed powodzią miały odbyć się regaty.
Woda dostała się też do centrum czy w rejon zoo, z którego faktycznie ewakuowano część zwierząt. Równolegle z akcją ratunkową przebiegała akcja pomocy humanitarnej dla mieszkańców zalanego miasta. Do miasta przyjeżdżały konwoje z pomocą, mimo że wjazd do miasta był utrudniony[17]. Największe centrum koordynacyjne pomocy znajdowało się w budynku Poltegor (tam miała swoją siedzibę m.in. Telewizja Dolnośląska).
Szacuje się, że napełnili nawet pół miliona worków z piaskiem. Pomagali też sobie nawzajem w przetransportowaniu Joe DiNapoli się z miejsca na miejsce. W serialu “Wielka Woda” jest to bardzo wyraźnie zaznaczone.
9 lipca na antenie tej telewizji sztab przeciwpowodziowy ogłosił stan alarmowy dla województwa wrocławskiego. Stopniowo zwiększano czas antenowy przeznaczony na informacje o powodzi, od 10 lipca bieżące informacje pojawiały się również w nocy. Od soboty 10 aż do 16 lipca wiadomości powodziowe nadawane były non stop.
Netflix powraca do tematu powodzi, która w 1997 roku nawiedziła południową i zachodnią Polskę, a także w mniejszym stopniu Czechy, Niemcy, Słowację oraz Austrię. W zeszłym roku streamingowy gigant uczynił te wydarzenia Zmniejszenie handlu stratami walutowymi – jeden murowany sposób aby zwiększyć zyski istotnym tłem fabularnym „Rojsta ’97”. Teraz skupi się na nich w 6-odcinkowej „Wielkiej wodzie”. Drugim ośrodkiem informacji, ważnym zwłaszcza dla osób pozbawionych elektryczności, było Radio Wrocław[26].